WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Anterselva – zwiedzanie, zabytki, pogoda


Anterselva – zwiedzanie

Dolina Anterselva jest regionem, który odgałęzia się od doliny Val Pustertal niedaleko Valdaora. Przyjeżdżają tutaj głównie pasjonaci sportów zimowych, a w szczególności narciarstwa zjazdowego oraz klasycznego. Cała dolina położona jest w Południowym Tyrolu i rozciąga się na długość około 21 kilometrów. Dolina Anterselva łączy dolinę Defereggental, która przynależy do Tyrolu Wschodniego, z przełęczą Stalle. W Dolinie Anterselva skupiają się także kibice z całego świata. To właśnie tutaj od 1975 roku odbywa się Puchar Świata w biathlonie, dzięki czemu można podziwiać najlepszych sportowców. Tutaj również swojego konika znajdą osoby, które uwielbiają podziwiać przyrodę, zwłaszcza wysokogórską. W Dolinie Anterselva można przebyć trasę narciarską, która wiedzie przez malownicze jezioro górskie, jednocześnie oglądając okazałe pasma górskie.

Anterselva – zabytki

Dolina Anterselva pod względem ilości zabytków nie jest przodującym regionem, ponieważ miejsce przyciąga turystów swoimi przepięknymi krajobrazami i sportowymi szaleństwami na stokach górskich. Dlatego, jeśli jest ktoś nastawiony na zwiedzanie zabytków architektonicznych, powinien nastawić się na objeżdżenie Południowego Tyrolu. Warto wybrać się do Merano, w którym wzniesiony jest Zamek Trauttmandorff. Zabytkowa budowla postawiona została w otoczeniu przepięknych ogrodów botanicznych, z których aż nie chce się wychodzić. Również tutaj znajduje się jedna z większych na świecie ptaszarni. W Bolzano natomiast znajduje się muzeum archeologiczne, a w sąsiadującym Runkelstein można podziwiać zamek wspaniale przyozdobiony freskami. Ciekawostką w rejonie Południowego Tyrolu są piramidy ziemne, które można obejrzeć z płaskowyżu Alpe di Siusi. Warto również zaglądać do kościołów i klasztorów nie wspomnianych w przewodnikach. Każda budowla sakralna ma tutaj swoją specyficzną architekturę, która owiana jest często interesującą historią.

Anterselva – pogoda

Temperatury w Dolinie Anterselva mają w ciągu roku dość wysokie amplitudy. W lipcu temperatura maksymalna może sięgać nawet do 30°C, natomiast w styczniu minimalna -5°C. Sezon, w którym panuje słoneczna pogoda, rozpoczyna się pod koniec maja, a kończy wraz z nadejściem października. Od listopada do końca lutego panuje tu sezon zimowy, czyli istny raj dla narciarzy. Jednak wybierając się w rejon Doliny Anterselva na wakacje, należy mieć na uwadze, że w miesiącach letnich występuje ponad dwa razy więcej dni deszczowych niż w miesiącach zimowych. Jadąc do górskich kurortów w Południowym Tyrolu, nie powinno się zapominać o ciepłych rzeczach na zmianę. Wbrew pozorom nawet w lipcu, temperatury w ciągu nocy mogą spaść nawet do 13-15°C. Przebywając na stokach południowych, opłaca się mieć w zanadrzu okulary przeciwsłoneczne oraz olejek do opalania, ponieważ tereny te są wystawione bezpośrednio na promienie słoneczne, praktycznie przez cały dzień.

Autor: Katarzyna Helm

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com