WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Bolonia - zwiedzanie, zabytki, pogoda, mapa

Położona nad rzeką Reno w północnych Włoszech, założona przez Etrusków ok.500 lat przed naszą erą Bolonia(Bologna) liczy sobie 388 tys. mieszkańców.

Bolonia jest stolicą regionu Emilia-Romania, to sensu stricte, kraina położona na dolnej części Apeninów, niemniej tworzy duży ośrodek kulturalny, naukowy i przemysłowy. Zajmuje obszar 40,73 km² powierzchni, gęstość zaludnienia z kolei - wynosi 2 680,5 os./km² , zaś tylko w ścisłej aglomeracji mieszka 970 tys. ludzi. Dobrej jest jednak to, że warunki pogodowe dla tego regionu sprzyjają turystom.

Historia pokazuje że Bolonia(Bononia) od 189 roku przed naszą erą była kolonią rzymską, podbite przez plemiona Bojów. To one wraz z plemionami Etrusków tworzyły cywilizację galijsko-etruską. W tamtych czasach liczyło ono ok. 20 tysięcy mieszkańców i przez pewien czas było bogatym i jednym z większych należących do Italii miast. Zajęte przez pożar, zostało odbudowane przez Nerona w I wieku. Okres między wiekami VI-VIII to czas w którym Bolonia należała do egzarchatu raweńskiego czyli cesarstwa bizantyńskiego w Italii. Od roku 756 należała do Państwa Kościelnego. Bolonia w XII w. stała się wolną komuną miejską i rozwijała się gospodarczo i kulturalnie. Jej szybki rozwój zawdzięcza ona również swojemu położeniu na ważnym szlaku komunikacyjnym via Emilia. Charakterystyczną częścią w budowie miasta są duże wieże (jak Asinelli wys. 98m., Garisendi wys. 48m.), wzniesione dla podkreślenia bogatych rodów w okresie średniowiecza.

Bolonia piękne zabytkowe miasto posiada mnóstwo budynków zachwycających architekturą i zachęcających okazów. Warta uwagi jest katedra romańska, ruiny akweduktów kanałów wodociągowych, które mimo upływu czasu zachowały się w świetnym stanie, a akwedukty swego czasu dostarczały wody rzymskim łaźnią. Czas oszczędził ruiny rzymskiego amfiteatru. Rok 1390 przyniósł początek budowy bazyliki San Petroni trwającą 300lat.
Kościół posiada zegar słoneczny który na posadzce pokazuje dzień i miesiąc . Duże zainteresowanie wśród zabytków wzbudza uwagę uniwersytet założony w 1119 roku, będący najstarszym w Europie.

Atrakcją są kościoły Św. Stefana z XI-XIIIw. , San Petronio XIV w., Św. Dominika XIIIw. oraz Św. Franciszka XIII w. Bolonia może pochwalić się budynkami z okresu gotyku XIV i XV wiecznych pałaców renesansowych. Miasto może pochwalić się również bogatym muzeum archeologicznym Museo Civico Archeologico, w którym umieszczone zostały wspaniałości z epok etruskich, egipskich i rzymskich.

Bolońska kraina należy do dużych ośrodków przemysłowych, łączących ją węzłami kolejowymi i lotniczymi. Ciekawostką jest, że kraina ta będąc "wysokokaloryczną" nosi inną nazwę, mniej używaną - La Grossa, oznaczająca dosłownie słowo tłusta. Niemniej oprócz tłustej kuchni słynie ona również z wędrujących kuglarzy i połykaczy ognia, których często można spotkać spacerując ulicami Via Clavature i Via Draperie.

Dla obcokrajowców ważną informacją może być fakt, iż na terenie Włoch do 90dni, bez względu na powód pobytu przebywamy na podstawie paszportu. Miasto daje możliwości korzystania z przyjemności codziennych, takich jak festyny i dyskoteki pod gołym niebem, udostępnia jeszcze wiele innych atrakcji. Innym magnesem wabiącym przyjezdnych do Bolonii, są doskonale zachowane kościoły.

Jednym z nich jest romańska Basilica San Stefano z XI-XIII w, składająca się z czterech kościołów, a w jednym z nich znajdują się prochy Św. Petroniusza, byłego patrona miasta. Można zobaczyć misę Piłata, która spoczywa za kościołem Grobu Pańskiego - na dziedzińcu. W misie tej, prawdopodobnie Poncjusz Piłat umywał swoje ręce.

Jest także sławetne - Bolońskie Muzeum Malarstwa - znajdują się tutaj dzieła znakomitych malarzy jak : Giotta, Rafaela, Tinatoretta, Cossy, Caracciego.

Autor: Sebastian Szymczak

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com