WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Capri - zwiedzanie, zabytki, pogoda, mapa

Capri – co powinniśmy zwiedzić, najważniejsze zabytki

Włoska wyspa Capri, to malowniczy zakątek, zlokalizowany w regionie Zatoki Neapolitańskiej. Capri jest górzystą wyspą, a najwyższym wzniesieniem jest Monte Solaro wznoszące się na wysokość 596 m n.p.m.
Na Capri znajdują się dwa miasteczka – Capri oraz Anacapri.
Zgodnie z opinią historyków, wyspa ta została zamieszkana wiele tysięcy lat temu, w epoce kamienia łupanego.
Na wyspie dużo wolnego czasu spędzali Cesarzowie Rzymscy – między innymi Oktawian August, była również ulubionym miejscem odpoczynku Lenina czy pisarza Curzio Malaparte.

Zwiedzanie Capri

Największą atrakcją turystyczną wyspy jest Lazurowa Grota, odkryta w XIX wieku. Dostęp do tej malowniczej jaskini możliwy jest tylko poprzez niewielkie łódki. Dzięki promieniom słonecznym, które poprzez wodę dostają się do wnętrza Groty uzyskujemy zachwycający lazurowy odcień.
Oprócz jaskini, w pobliżu wyspy Capri (dzięki jej wapiennej budowie) znajdziemy także inne groty – między innymi Grotę Białą, Meravigliosa. W pierwszej z nich dochodzi do mieszania się wody słodkiej z morską, a wysoka zawartość minerałów, daje przepływającej wodzie jasne zabarwienie. W Grocie Meavigliosa znajduje się stalagmit o ciekawej nazwie – Wykapana Madonna.
W okolicy wyspy znajduje się także Koralowa Grota, jedno z nielicznych miejsc w Zatoce Neapolitańskiej gdzie możemy podziwiać piękne kolonie czerwonych koralowców.
Ze względu na popularność tej wyspy wśród rzymskich władców, na terenie wyspy znajdują się imponujące wille – dwie najpopularniejsze to Jovis oraz Damecuta – obie należące niegdyś do cesarza Tyberiusza.
Warto także udać się na wycieczkę do pustelni i kościoła Cetrella.

Pogoda na Capri

Klimat na wyspie jest podobny do klimatu włoskiego – oznacza to dobre warunki pogodowe praktycznie przez cały rok. Oczywiście w sezonie wiosenno-letnim możemy oczekiwać prawdziwych upałów, z wysoką temperaturą wody – sięgającą 27°C w sierpniu.
Jesienią i zimą na Capri nie spodziewajmy się mrozów i śniegu – temperatura rzadko spada tu poniżej 10-12°C.

Mapa oraz komunikacja

Wysepka Capri nie jest obszerna, ale ze względu na wapienny i górzysty charakter, możemy napotkać trudności podczas pieszych wędrówek. Na szczęście znajduje się tu sprawnie działająca sieć wyciągów krzesełkowych, które znacznie przyspieszają zwiedzanie wyspy. Dzięki takiej kolejce możemy dostać się na przykład na szczyt góry Monte Solaro. Jeśli trafimy na dogodne warunki obserwacyjne, z wierzchołka możemy zobaczyć także wulkan Wezuwiusz.
Na wysepce komunikacja możliwa jest również poprzez autobusy oraz kolej – wszystko rozplanowane w taki sposób, aby bez problemu dotrzeć do najbardziej malowniczych zakątków na Capri.

Autorka: Anna Prabucka

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com