WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Dolina Agordino – pogoda, przewodnik, mapa, zwiedzanie


Dolina Agordino – pogoda

Dolina Agordino, leżąca u podnóży Dolomitów, znajduje się z jednej strony pod wpływem mas powietrza napływających z nad Morza Adriatyckiego, a z drugiej z pasm górskich. Z tego względu w ciągu doby, temperatury mają duże wahania. W ciągu dnia, najcieplejszym miesiącu, tj. w lipcu osiągają one wartość nawet do 30°C, a w nocy spadają już do wartości około 15°C. Od początku grudnia do końca lutego, temperatury mogą osiągać ujemne wartości. Jednak nie jest to żadną przeszkodą, a raczej wręcz zaletą, dla przyjeżdżających w te regiony narciarzy.

Dolina Agordino – przewodnik

Dolina Agordino nie jest znanym regionem pod względem turystycznym, jeśli chodzi o oglądanie zabytków i rozwój infrastruktury turystycznej. Najwięcej osób przyjeżdża tutaj w celu skosztowania sportów zimowych, w szczególności narciarstwa i skateboardu. Stolica doliny jest Agoro, w pobliżu niej znajdują się liczne wsie, które poprzeplatane są wśród dziewiczego krajobrazu wysokogórskiego. Region uchodzi za typowo rolniczy. Znane ze swej malowniczości przełęcze Passo di Falzarego, Passo San Pellegrini oraz Passo Podoi a Passo di Campolongo są obiektami nie tylko turystów pieszych, narciarzy ale także fotografów pejzażowych.

Dolina Agordino - mapa

Dolina Agordino leży w północno-wschodniej części Włoch. Region mieści się między pasmem Dolomitów a północnym Wybrzeżem Adriatyckim. Ciekawostką jest to, że dolina znajduje się w otoczeniu parków i rezerwatów przyrodniczych. Wśród nich warto wymienić chociażby Park Narodowy Parco Nazionale delle Dolomiti Bellunesi, Rezerwat - Riserva Naturalne Valle Imperina oraz Park, Parco Naturalne Paneveggio Pale di San Martino. Ponadto z Doliny Agordino bardzo blisko jest do kilku dużych miast takich jak: Bolzano, Verona, Udine, a także Vicenza i Trento. Dlatego też, wiedząc, że w zasięgu ręki jest tyle ciekawych miejsc do zobaczenia, warto podczas pobytu mieć ze sobą mapę. Ułatwi ona podróżowanie, szczególnie zmotoryzowanym urlopowiczom.

Dolina Agordino – zwiedzanie

Żeby czynnie zwiedzać Dolinę Agordino, nie można nastawiać się na przebywanie tylko w jednym miejscu. Najlepszym rozwiązaniem jest przyjechanie tutaj swoim autem lub jego wypożyczenie, co bardzo ułatwi szybki objazd po miejscowościach godnych uwagi. Przede wszystkim w niedalekim promieniu znajduje się mnóstwo stoków narciarskich oraz szlaków górskich przeznaczonych do turystyki pieszej. W Selva di Cadore znajduje się Museo Vittorio Cazzetta. Jadąc niecałe 30 km na północ od Agordo dojedzie się do Cortina d’Ampezzo, w której znajduje się między innymi muzeum wojskowe, starożytne ruiny, a także tutaj na brak nocnego życia turyści nie mogą narzekać. Tutaj także możliwe jest nabycie regionalnych i typowo włoskich pamiątek oraz produktów, zwłaszcza ciuchów oraz win. I to właśnie koneserzy win powinni udać się na południe od Agordo, ponieważ im bliżej Morza Adriatyckiego, tym więcej winnic można napotkać. Udając się do Borgo Valsugana, można nacieszyć oko prawdziwą sztuką, ponieważ miejscowość słynie z licznych galerii sztuki. Natomiast w Bolano warto zwiedzić muzea, a w tym South Tyrol Museum od Archeology.

Autor: Katarzyna Helm

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com