WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Dolina Pusteria - pogoda, mapa, opis, atrakcje, zwiedzanie


Cała dolinę de facto, okalają 3 strzeliste szczyty(3003 m n.p.m.) Włoskich Dolomitów, nie dziwi zatem symbol całej doliny ALTA PUSTERIA – Tre Cime. Piękna kraina położona na północy jest miejscem krzyżowanie się północnych i południowych szlaków. Jako pierwszy, daje sie dostrzec grzbiet górski Alp od Klagenfurtu, przylegający obok granicy austriacko-włoskiej Dobbiaco. Następny, godną uwagi jest Brunico- gdzie znajduje się stacja narciarska Kronplatz, idąc dalej w dolinie Adygi Brixen.

Idąc jeszcze dalej, docieramy do Wenecji poprzez południową drogę z Dobbiaco po Cortinę d’Ampezzo. Od roku 1919 fragment doliny Pusteria wraz ze stolicą Brunico, oraz Alta Pusteria, która została uznana za część dziejowej krainy Tyrol Południowy - etymologicznie przynależny do Austrii. Co ciekawe, ludność z niezależnego rejonu Sudtiol-Alto Adige należącego do Włoch i którego społeczeństwo więcej mówi po niemiecku, niż po włosku uważa się za Tyrolczyków bardziej, aniżeli za Włochów, czy nawet Austriaków.

Wszelkie informacje lokalne, z tego właśnie powodu udostępniane są w dwóch, równouprawnionych językach. Tutaj w różnorodności objawia się piękno natury. To tutaj stykają się wspólnie w przyrodzie i turystyce działania włoskie Austriaków, dlatego też powielekroć jest łatwiej rozmaitym osobom, używającym języka niemieckiego wyrażać nawet inne słowa z włoskiego. Nęcącym miejscem dla narciarzy jest Dobbiaco - miejsce dające szansę jazdy na zachwycających stokach. Największą atrakcją w sensie zbytków, są miejsca, jedyne i nie powtarzalne w swoim rodzaju - alpejski Aqua Park w San Candido. Nieopdal parku wiedzie prosta droga przez Alpy do Polski.

Pogoda dla Alta Pusteria, jak za muśnięciem dobrotliwości boskich jest idealna na każdą porę roku. W zimie ośnieżone stoki dają mnóstwo przyjemności i radości narciarzom - tym początkującym i zaawansowanym.

Dobrze przygotowane trasy zjazdowe i biegowe czekają na swoich ulubieńców. Latem czyste powietrze turystów zaprasza do wędrówek i wspinaczek. Tych których interesuje inna forma wypoczynku, Alta Pusteria zaprasza na jazdę rowerową i podziwianie cudownej przyrody.

Warte zobaczenia jest centrum wypoczynkowe nad jeziorem Braies Lake. Idealne centrum narciarskie znajduje się między San Candido, Dobbiaco, Villabassa, Braies. Każdy znajdzie coś dla siebie, a czekające 200km trasy pozwolą sprawdzić na co nas stać.

Koniecznie powinniśmy wypróbować stok Monte Elmo, zaskakujące różnorodnością atrakcji. W Alta Pusterii znajduje się tutaj 28 wyciągów, 55 km tras zjazdowych , w tym 45 km jest systematycznie naśnieżanych.

Autor: Sebastian Szymczak

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com