WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Dolomity - Tyrol Południowy - pogoda, mapa, opis, atrakcje, zwiedzanie

Dolomity - podstawowe informacje turystyczne

Dolomity włoskie pasmo górskie, znajdujące się na obszarze alpejskim, a dokładniej na terenie Południowych Alp, w obrębie Tyrolu Południowego. Ze względu na istotne walory turystyczne, kilka lat temu obszar ten został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Najwyższym szczytem Dolomitów jest Marmolada (3343 m n.p.m.), która jako jedyna z gór znajdujących się na tym terenie, jest przez cały rok pokryta lodowcem. Inne znane góry to Tofany, Piz Boe oraz Antelao. Należą one, obok Marmolada, do najwyższych szczytów Dolomitów. Ze względów historycznych teren ten traktowany jest jako dwujęzyczny – mieszkańcy swobodnie posługują się zarówno językiem włoskim jak i niemieckim. Oprócz atrakcji typowych dla krajobrazu górskiego, teren Dolomitów może zaciekawić swoich gości również obecnością ludności ladyńskiej – jest to przesympatyczna grupa osób posługująca się własnym językiem, a ich gościnność i miłe usposobienie z pewnością oczaruje gości.

Dolomity idealnym miejscem dla miłośników sportu

Wyjazd w Dolomity to świetny pomysł dla osób lubiących aktywny wypoczynek. Oprócz malowniczych ścieżek spacerowych, wzdłuż których czekają na nas zielone łąki i doliny otoczone szczytami górskimi, Dolomity oferują nam świetne warunki do uprawiania narciarstwa. Doskonale przygotowane trasy dla narciarzy, zjazdów na snowboardzie, tory saneczkowe w połączeniu z łagodniejszym klimatem niż w Alpach Północnych, to nie lada gratka dla turystów. Miłośnicy górskich wspinaczek czy rowerów górskich również tu coś dla siebie.

Pogoda w Tyrolu Południowym

Ze względu na górzysty krajobraz, pogoda w Dolomitach jest bardzo zróżnicowana. Na szczytach czekają nas oczywiście mrozy, sięgające nawet to -20°C. Sezon narciarski zaczyna się tutaj dość wcześnie, bo na początku listopada i trwa aż do przełomu kwietnia – maja. Trasy w większości są naśnieżane, dlatego nie musimy martwić się brakiem pokrywy śnieżnej do zjazdów. Wpływ Morza Śródziemnego sprawia, że klimat jest dość łagodny, szczególnie w porównaniu z Alpami Północnymi.
W dolinie w Tyrolu możemy spodziewać się znacznych ociepleń, w słoneczne dni pogoda potrafi dochodzić do 20°C, co oznacza, że planując podróż w Południowe Alpy powinniśmy przygotować komplet garderoby – na okres wiosenno-letni oraz zimowy.

Autorka: Anna Prabucka

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com