WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Florencja – pogoda, mapa, opis, atrakcje, zwiedzanie


Florencja – pogoda

Florencja znajduje się w środkowych Włoszek, dokładnie pośrodku dystansu pomiędzy Wybrzeżem Adriatyckim a Wybrzeżem Tyrreńskim. Dlatego też, pogoda we Florencji kształtowana jest przez duże akweny morskie oraz klimat podzwrotnikowy. Przez cały rok temperatury nie spadają poniżej 0°C. Najwyższe wartości temperatur występują w lipcu i sierpniu, wtedy można się spodziewać ponad trzydziestostopniowych upałów. Sezon, w którym występują zdecydowanie najniższe temperatury w ciągu całego roku, rozpoczyna się w grudniu, a kończy w lutym. W czasie wakacji we Florencji odnotowuje się najniższą wartość opadów atmosferycznych, natomiast najwięcej jest ich w październiku oraz listopadzie.

Florencja - mapa

Florencja jest miastem liczącym ponad 360 tysięcy mieszkańców, a także jednocześnie pełni rolę stolicy Toskanii. Z centrum miasta do Wybrzeża Adriatyckiego jest około 100 kilometrów, natomiast do Morza Tyrreńskiego około 70 km. Stąd idą główne drogi: do Rzymu, Bolonii, Livorno czy też do Sieny. Florencję, ze względu na jej wielkość, warto zwiedzać z dokładną mapą. Łatwo można zagubić się w gąszczu ulic i uliczek między stylowymi, włoskimi kamienicami.

Florencja – opis

Miasto swoją historię rozpoczęło już w 59 roku p.n.e, w czasie gdy Juliusz Cezar w tym miejscu osadził swoich żołnierzy, a ich bazę nazwał Florentyną. W pierwszym tysiącleciu naszej ery trwały zagorzałe walki o panowanie nad Florencją. Mimo ciągłych wojen, przyczyniło się to do szybkiego rozwoju miasta na tyle, że w około XI wieku, znalazła się ona na pierwszych miejscach, pod względem wielkości miast w Toskanii. Jednak to XV wiek okazał się przełomowy dla Florencji. To dzięki panującym wtedy, przez prawie dwa wieki, Medyceuszy Florencja stała się artystycznym i bankierskim ośrodkiem w całych Włoszech. Między 1961 a 1975 rokiem, Florencja pełniła rolę stolicy Włoch, dopóki te miano nie zostało przyznane Rzymowi. Ogromne zniszczenia nastąpiły podczas II wojny światowej oraz powodzi w 1966 roku, po której niestety do tej pory wszystkiego nie odbudowano.

Florencja – atrakcje

Florencja to nie tylko centrum sztuki, ale również rozrywki i wielu rozmaitych atrakcji turystycznych. Główną atrakcją na pewno okażą się toskańskie winiarnie, w których można skosztować regionalnego alkoholu. A najczęściej lokalnych win degustuje się przy muzyce na żywo. Dla osób lubiących nocne życie, idealną atrakcją okażą się tutejsze kluby i dyskoteki, które z reguły puszczają również gorące rytmy. Przebywając we Florencji na urlopie, nie sposób jest nie pójść na zakupy. Tutejsze sklepy obfitują w smaczne sery, wina z suszonych winogron, a już niesamowitą furorę robią przepiękne i bogato urozmaicone uliczne targowiska.

Florencja – zwiedzanie

Głównym budynkiem skupiającym uwagę turystów przebywających we Florencji jest katedra, której kopuła była autorstwa Brunelleschiego. Świątynie widać z każdej strony miasta. Słynną fontannę Neptuna, można oglądać na Placu Piazza Della Signoria. Ponadto w tym miejscu zobaczyć można kopię rzeźby Dawida Michała Anioła. Osoby pasjonujące się sakralnymi zabytkami, powinny zmówić uwagę na kościół Santa Maria Novella. Natomiast Basilica di San Lorenzo kryje w sobie grobowiec Cosimy Medyceusza. Grobowce innych osobistości, takich jak Michała Anioła czy Galileusza, można obejrzeć w kościele Santa Croce. Ogrody Boboli, które są wzorowane na sztukę renesansową znajdują się za pałacem Palazzo Pitti. Oglądając wszystkie zabytki znajdujące się we Florencji, można poczuć się jakby cofnęło się w czasie o minimum pięć wieków.

Autor: Katarzyna Helm

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com