WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Imperia - pogoda, przewodnik, mapa, zwiedzanie

Imperia jest typowo sielankowym włoskim miasteczkiem gminnym, w regionie Ligurii, w prowincji o tej samej nazwie, zrządzeniem losu ulokowanej u ujścia rzeki o również podobnej nazwie - Impero.Nieliczni jednak wiedzą, że Imperia to tak naprawdę dwie miejscowości, połączone w jedną w roku 1923 - Oneglia oraz Porto Maurizio.

Najstarszą bodaj część Imperia stanowi Porto Maurizio, dawniej posiadłość republiki Genueńskiej, chociaż Oneglia jest nowocześniejsze – zdać by się mogło, ale to błąd „logiczny”. Bo Oneglia jako nazwa osady ma swoje korzenie w etymologii pre -rzymskiej osady z „Pagus Unelia”, położonej na wzgórzu Castel vecchio.

Godne zwiedzania są tam :


Museo dell'Olivo (Muzeum Oliwy Tree). Villa Grock, oraz Kościół świętego Jana Baptysty (San Giovanni Battista), datowany na lata :1739-1762.

Z kolei Porto Maurizio oferuje turystom do zwiedzania klasyczną katedrę San Maurizio, wzniesioną w latach 1781 i 1832 przez wyjątkowo utalentowanego architekta - Gaetano Cantoni ( który także W 1785 roku Gaetano Cantoni wznosił nowy kościół kolegiaty św Jana Chrzciciela parafia Pieve di Teco, ukończony w 1806 roku) , co ciekawe, jest to po dziś dzień największy kościół w prowincji Liguria. Ale kto nie przepada za kościołami, może śmiało zwiedzać przeurocze stare Miasto, zwane potocznie - Parasio.

Dla pątników wart polecenia jest klasztor Santa Chiara, posadowiony pierwotnie w roku 1365, chociaż odrestaurowana infrastruktura jest z roku 1741. Z kolei dla pasjonatów morza i marynarki wojennej, godne szczególnego polecenia jest niewielkie, ale za to ciekawe Muzeum Marynarki Wojennej.

Generalnie, w dzisiejszych czasach gospodarka Imperia opiera się przede wszystkim na turystyce, niemały jest także przemysł spożywczy (oliwa z oliwek i makaron), oraz szczególnie wyspecjalizowane rolnictwo (gajów oliwnych i kwiatów w szklarniach) i handel wynikający z tejże turystyki - port nad morzem i etc…

Autor: Sebastian Szymczak

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com