WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Informacje podstawowe o Włoszech - Wikipedia, strony oficjalne

Włochy są jednym z krajów założycielskich Unii Europejskiej, a także stałym członkiem grupy G8 – najbogatszych i najbardziej uprzemysłowionych państw świata. - (chociaż ostatnie kłopoty budżetowe tego kraju, mogłyby temu przeczyć – Agencje ratingowe utrzymują rating na poziome A2). Kraj ten składa się z 20 mniej, lub bardziej autonomicznych regionów : , Apulia, Basilicata, Emilia-Romana, Friuli- Wenecja Julijska, Kalabria, Kampania, Lacjum, Liguria, Lombardia, Marche, Molice, Piemont, Sardynia, Sycylia, Toskania, Trydent – górna Adyga, Umbria, Dolina Aosty, Wenecja Euganejska.

Ewenementem geopolitycznym jest fakt, że do regionu Lombardia zalicza się również włoska eksklawa na terenie neutralnej Szwajcarii – zwana Campione d'Italia Na terenie Włoch znajdują się też Quazi państwa – Watykan i republika San Marino. Republika włoska graniczy bezpośrednio z Austrią, Francją, Szwajcarią, Słowenią, zaś jej wybrzeże wynosi, bagatelka - 7600 km ! Oblewają je wody akwenów Morza Śródziemnego: Morza Liguryjskie, Tyrreńskie, Adriatyckie oraz Jońskie.

Ustrój panujący we Włoszch to republikańska demokracja, z dwuizbowym parlamentem (wybieranym na pięcioletnią kadencję):

• Izba Deputowanych (630 deputowanych)

• Izba Senatu (315 senatorów + senatorowie dożywotni mianowani przez prezydenta, lub dawniej króla)

Generalnie specjalnością Włoskiej gospodarki jest motoryzacja : Fiat, Ferrari, Maserrati, Buggati, Lamborghini, Pagani, Piaggio, Iveco, Ducatii, Caggiva i parę innych. Jest także prężny przemysł innych branż (głównie jednak na północy kraju). Włochy właściwie to zajmują – ex aequo, z Francją pierwsze miejsce w produkcji win na świecie.

Od wielu lat gros dochodów całorocznych Włochy, czerpią także z turystyki, nie dziwi więc, że są na 2 miejscu na świecie pod względem liczby przyjeżdżających turystów zagranicznych oraz wpływów z turystyki. A jest co tutaj podziwiać, nie tylko przyrodę, ale największe zabytki starożytnego „Imperium Romanum”, ale i średniowiecza. Bodaj najsłynniejsze zabytki tego kraju to : Koloseum, Forum Romanum, Akwedukt augusta, Watykan, bazylika św. Piotra, Pompeje, dzieła Leonarda DaVinci, dzieła Michała Anioła, działa Tycjana itp…

W kraju tym funkcjonuje jeden język włoski, ale w zależności od prowincji spotyka się też 17 rozmaitych języków i przynajmniej 2 razy tyle dialektów. ( w tym 2 języki słowiańskie : Słoweński i Chorwacki).

Autor: Sebastian Szymczak

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com