WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Jakie pamiątki (rzeczy) warto kupić i przywieść z Włoch?

Pamiątki kulinarne

Włochy słyną ze swojej wyjątkowej kuchni, chyba każdy chociaż raz jadł w życiu pizzę, lasagne czy pierożki ravioli. Jeśli jesteśmy pasjonatami gotowania, warto podczas wakacji we Włoszech zaopatrzyć się we włoskie specjały, aby po powrocie z urlopu chociaż w pewnym stopniu, odtworzyć włoski klimat.
Miłośnicy serów i nabiału powinni zaopatrzyć się w oryginalne sery z Italii. W Polsce są one bardzo drogie i trudno dostępne, dlatego warto zakupić je podczas urlopu. Polecam szczególnie parmezan, mascarpone, niebieski pleśniowy ser gorgonzola, ricottę czy rzadziej spotykane w Polsce łagodny ser montasio oraz grana padano. Warto także zakupić kilka butelek oryginalnej oliwy z oliwek, paczki makaronów (szczególnie płaty do lasagne), słoiczki z pesto (pomogą nam szybko przygotować smaczny, włoski obiad), gotowe sosy do makaronów bądź rozmaite gatunki kaw.
Jeśli chcemy kontynuować włoską kuchnię w Polsce, możemy rozważyć także opcję włoskiej książki kucharskiej.

Włoski alkohol

Włochy słyną również z dobrego wina. Znajdziemy tutaj wina rozlewane do tradycyjnych butelek, ale również do mniejszych, ozdobnych – które po powrocie do Polski mogą służyć jako nietypowa dekoracja wnętrz przypominająca o wakacjach w upalnej Italii. Każdy region Włoch słynie z innego gatunku czerwonego trunku i tak na przykład z Toskanii przywieźmy ze sobą Chianti, Bolgheri lub Brunello di Montalcino. Sardynia słynie z Monti lub Nuragus, obszar Sycylii to z kolei takie gatunki win jak Marsala, Menfi, Etna, Eloro lub Noto.
Koniecznie weźmy także pyszny likier cytrusowy Limoncchino.

Inne gadżety

Zwiedzając Włochy warto zabrać do Polski pamiątki i charakterystyczne gadżety, które przypomną nam o urlopie na Półwyspie Apenińskim. Każde turystyczne miasto oferuje gadżety związane ze swoją historią, dlatego nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem właściwych pamiątek. Do najsłynniejszych gadżetów należą oczywiście maski oraz gondole weneckie, ceramika z Rawenny, słynne włoskie koronki i kolorowe szkło. Warto zainwestować także we włoską biżuterię.

Autorka: Anna Prabucka

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com