WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Najlepszy czas na wczasy we Włoszech? Jaki miesiąc?


Upały - problem klimatu śródziemnomorskiego

Włochy to kolebka kultury i cywilizacji łacińskiej. Dlatego wielu Polaków pragnie zobaczyć na własne oczy wiele tamtejszych zabytków i skorzystać z możliwości wypoczynku jaki oferuje turystą Italia praktycznie przez cały rok. Lipiec i sierpień to miesiące kiedy w państwie spadkobiercy Cesarstwa Rzymskiego występują najwyższe temperatury. Mogą one nawet przekraczać 30 °C a nawet dochodzić do 40 °C. W takich warunkach mimo szczerych chęci nie będziemy w stanie zwiedzać pięknych budowli, więc pozostają nam klimatyzowane muzea.

Sjesta – czyli przerwa w pracy między 12 a 15

Tak jak w Hiszpanii również we Włoszech ze względu na klimat, a więc niesamowite upały ludzie wypoczywają między godziną 12 a 15 w domu w trakcie tak zwanej sjesty. Wtedy życie zamiera i trudno jest cokolwiek kupić bądź załatwić, lub zwiedzić. Należy o tym pamiętać i najlepiej ulokować się na czas najgorszego żaru z nieba w cieniu w pobliżu zbiornika wodnego aby można było łatwo się ochłodzić.

Upały a zakwaterowanie

W miejscu w którym mieszkamy należy na każdą noc szeroko otwierać okna, aby chłód i świeże powietrze znalazło drogę do środka pomieszczenia. Rano kiedy słońce pojawia się na horyzoncie należy zamknąć futryny w oknach. Wtedy mieszkanie zadziała jak termos i chłodne powietrze wewnątrz nie ucieknie na zewnątrz, a gorące nie wejdzie do środka.

Terminy – czyli optymalne miesiące na wyprawę do Włoch

Na urlop do Włoch najlepiej wybrać się w maju, czerwcu bądź wrześniu. Wtedy unikamy wakacyjnych zatłoczonych miesięcy. Szczególnie sierpień wydaje się być najbardziej niekorzystny, dlatego iż mieszkańcy Italii masowo wypoczywają w tym okresie. Plaże wtedy są przepełnione a temperatury bardzo wysokie, natomiast miasta wyludniają się dość znacznie, ale jest to złudne gdyż w weekendy na autostradach robią się wielkie korki.

Wypoczynek zimowy – czyli na narty do Italii

Optymalnym miesiącem do szusowania na stoku wydaje się marzec, wtedy temperatury na stokach są lekko poniżej zera i około zera stopni Celsjusza. Bywa, iż można zjeżdżać na nartach w koszulce na krótki rękaw i opalać się na leżaku, jednak wbrew pozorom nie zdarza się to aż tak często. Należy pamiętać o ciepłych rzeczach i termo aktywnej bieliźnie oraz ubraniach typu polar i windstopper.

Autor: Katarzyna Helm

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com