WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Mediolan - pogoda, mapa, opis, atrakcje, zwiedzanie

Pod słoneczną Italią kryją się nie tylko lazurowe wybrzeża i czysta toń morza, czy historyczne budowle, przypominające majestat starożytnych Greków czy Rzymian. Włochy są także kolebką mody, designu i prawdziwej sztuki, co widać w jednym z większych włoskich miast – Mediolanie. Z pewnością nie jest to miejsce na wypoczynek w sezonie letnim, gdzie wysokie temperatury sprawiają, że klimat jest duszny i mało przyjemny. Nie sposób jednak ominąć Mediolan, jeśli chcemy poznać całe Włochy, zwłaszcza jeśli ciekawią nas najnowsze kolekcje mody. To piękne miasto, należące do Lombardii, położonej na północy Włoch, uznane zostało za europejską stolicę mody i wzornictwa.

Odpoczynek w mediolańskiej zieleni

Mimo, iż w Mediolanie życie płynie szybko, a mieszkający tam Włosi są zawsze zabiegani i zapracowani, miasto to także ma przydomek miasta zieleni. Podczas urlopu czy zwiedzania, przystanią na relaks czy odpoczynek są bowiem liczne parki, czy piękne, bogate w egzotyczną roślinność ogrody. Sam południowy pas zieleni rozlewa się na ponad 20% powierzchni miasta. Jeśli więc zaplanujemy wycieczkę do Mediolanu, zwłaszcza w te gorące czy cieplejsze miesiące, to z pewnością parki czy ogrody będą idealnym schronieniem przed nadmiarem słońca i upalnym klimatem.

Co warto zwiedzić w Mediolanie? - zabytki i atrakcje

Oprócz ciekawych sklepów z modą, zjawiskowych pokazów mody, Mediolan przepełniony jest także ciekawą architekturą i zabytkami. Mimo, że może nie znajdziemy tam zbyt wielu starych zamków czy murów obronnych, to z pewnością odnajdziemy kawałek włoskiej historii. Niezwykła i warta odwiedzenia jest katedra Santa Maria delle Grazie, gdzie znajduje się obraz Leonardo da Vinci przedstawiający Ostatnią Wieczerzę. Katedra od 1980 roku znajduje się na liście światowych zabytków UNESCO. Jedną z bardziej znanych i wartych zobaczenia budowli w Mediolanie jest też Katedra Narodzin św. Marii, która zbudowana jest w typowo gotyckim stylu, z marmuru i jest jednym z największych kościołów na całym świecie. Z piękniejszych zabytków ciekawy jest też zamek Sforzów, który w 1480 roku został odbudowany przez Francesco I Sforza na miejscu zniszczonego zamku rodziny Visconti. W pogoni za najnowszymi trendami mody, oddając się szalonej eskapadzie po przepełnionych najnowszymi kolekcjami butikach, warto też zobaczyć kościół patrona miasta - św. Ambrożego.

Wiosenne i jesienne targi mody w Mediolanie

Z pewnością Mediolan warto odwiedzić wiosną i jesienią, kiedy odbywają się najważniejsze na całym świecie targi mody. Są to tak zwane całe tygodnie mody, podczas których projektanci z całego świata prezentują swoje najnowsze kolekcje. Mediolan słynie nie tylko z kolekcji ubrań, to także stolica pięknych i stylowych butów włoskich. Miesiące, kiedy odbywają się tygodnie mody to luty, marzec, wrzesień i październik oraz maj. W tym czasie miasto gości tysiące turystów i sławnych ludzi.

Pogoda w Mediolanie

Wybierając się latem do Mediolanu, z pewnością możemy liczyć na bardzo upalne i duszne dni. Dlatego większość Mediolańczyków, w tym czasie ucieka nad morze, by chłodzić się w podmuchu nadmorskiej bryzy. Zima w Mediolanie jest za to mokra i zimna. Miasto jest ponure i przygaszone. Najlepszym czasem jest więc wiosna i jesień, kiedy to temperatury są przyjemne dla otoczenia, a we włoskim słońcu można spacerować po uliczkach do późnego wieczora. Z pewnością taka pogoda sprzyja również zwiedzaniu i podziwianiu prezentowanych kolekcji mody.

Autor: Edyta Skrzek

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com