WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Nurkowanie we Włoszech - najlepsze miejsca, szkoły, sprzęt

Nurkowanie jest piękną pasją, niemniej ażeby było bezpiecznie warto nauczyć się tego od profesjonalnych instruktorów, z kolei ci co już potrafią mają we Włoszech także wolną rękę.

Kraj ten, w sumie oferuje przebogate wręcz atrakcje do nurkowania, również w grotach podwodnych - w przynajmniej kilku ciekawych regionach, pełnych starożytnych skarbów i jaskiń. I tak :

W prowincji Kampania mamy do wyboru przede wszystkim ogromne mnóstwo jaskiń, na czele z Grotta Azzurra (grota błękitna), tym niemniej zejścia wbrew pozorom muszą być bezpieczne również, nie może tego robić byle dyletant, warto więc nurkować z lokalną asekuracją.

Atrakcje krystalicznej wody i bogactwo ryb oferuje też Kalabria i Lacjum.

Sycylia z kolei pozwala zwiedzać zatopione, starożytne okręty, ale tutaj podobnie jak wokół innych wysepek trzeba uważać, szczególnie przy wieczornym nurkowaniu na olbrzymie kałamarnice i duże prądy.

Nie ma się jednak co martwić, jako że wszelaka pomoc, informacja a także profesjonalna szkoła nurkowania dostępna we Włoszech jest dla każdego, dzięki przede wszystkim Scuba diving. Tamże uczy tego, że nigdy nie powinno się nurkować w pojedynkę, albowiem łatwo o tragedię w razie wypadku. Nie raz bowiem zdarzało się że samotni nurkowie nigdy nie wypływali. Osoby nurkujące razem zawsze się wzajemnie asekurują. Kolejną rzeczą jaką uczą kursy nurkowania na wysokim poziomie, jest wiedza na temat mieszanek tlenowych i choroby kesonowej. Albowiem im głębiej się nurkuje, tym mieszanka w butlach powinna zawierać więcej azotu jak tlenu, inaczej grozi nurkowi choroba kesonowa.

Jak widać, nawet z powyższego ewidentnie wynika, że prozaicznie prosta nauka nurkowania to nie jest takie sobie „hop siup” – to profesjonalna wiedza i przydatne rzeczy, rzeczy które niejednemu uratowały życie i zdrowie. Samo nurkowanie jest przyjemnością niebywałą ale tylko wówczas gdy pamięta się o bezpiecznym nurkowaniu.

Trzeba się tego wszystkiego pierwej dobrze nauczyć - acz zasady są proste, niemniej ważne i konieczne, jeśli tylko chce się to robić.

Autor: Sebastian Szymczak

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com