WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Pesaro - zwiedzanie, zabytki, pogoda, mapa, przewodnik

Szukając sprzyjających wakacyjnym podróżom turystycznych miejscowości, które nie tylko gwarantują dostęp do morza, ale obfitują w piękne i historyczne zabytki, nie sposób przeoczyć małej, położonej w środkowej części Włoch miejscowości – Pesaro, która dzięki licznym zabytkom, katedrom i starym budynkom ma piękny, renesansowy wygląd. Liczne plaże z dostępem zarówno do płytszych, jak i głębszych akwenów, świetna baza wypadowa, powalająca zwiedzić i zobaczyć cały rejon środkowych Włoch – Marche i wiele imprez kulturalnych, między innymi festiwal operowy – to główne cechy charakterystyczne tego spokojnego, małego miasteczka. Z tej urokliwej miejscowości bez problemu wydostaniemy się do Rimini czyf Rawenny, a także Urbino czy do miejscowości z pięknym historycznym zamkiem – Gradary. Nie tylko więc możemy korzystać z ciepłych, morskich kąpieli i pięknych piaszczystych plaż, ale także możemy poznać kawał włoskiej historii i kultury.

Wakacje z operą

W okolicach sierpnia do Pesaro zjeżdża się tysiące fanów muzyki operowej, na festiwal imienia Gioacchino Rossiniego – włoskiego kompozytora, znanego między innymi z opery „Cyrulik sewilski”, „Włoszka w Algierze” czy „Kopciuszek”. Otwarty jest też dom rodzinny wirtuoza, w którym obecnie znajduje się małe muzeum.

Pesaro - zwiedzanie i zabytki

Między wypoczynkiem na plaży, przyjemnymi zakupami w małych sklepikach z rękodziełami, znajdujących się na skąpanym w słońcu nadrzecznym bulwarze, warto zobaczyć też zabytki tego miasta – Starożytne Pisuarum czy pozostałości mostu rzymskiego, na którym zachowała się jeszcze forteca z XV wieku. W Pesaro znajduje się też piękny gotycki kościół i renesansowe centrum z Palazzo Ducale – Pałac Dożów z XIV – XVI wieku. Palazzo Ducale został wzniesiony z marmurowej fasady przez Aleksandra Sforza. Dla amatorów prawdziwej sztuki, niezwykłą gratką będzie też odwiedzenie galerii Museo Civico, gdzie wystawione jest największe dzieło epoki renesansowej – poliptyk „Koronacja Maryi” Giovanniego Belliniego. Planując wycieczkę po Pesaro, warto zrobić sobie dłuższy przystanek na Via Rossini, gdzie znajduje się piękna romańska katedra z zapierającą dech w w piersi mozaiką, ułożoną w średniowieczne i bizantyjskie wzory. Na jednej z atrakcyjniejszych ulic Pesaro – Corso XI Settembre znajduje się kościół Sant Agostino. Stamtąd docieramy wreszcie do centrum – Piazza del Popolo XVII wieku. Naszą uwagę przykuwa piękna Fontanna trytonów, a nie daleko możemy zwiedzić Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej, z zachowanymi jeszcze z XIII wieku freskami. Kawałek dalej naszym oczom ukazuje się forteca Rocca Constanza, wybudowana jeszcze w XV wieku. Jedną z większych atrakcji tego miejsca jest Park Narodowy San Bartolo, do którego można dojść spacerkiem wzdłuż wybrzeża. Po drodze można zobaczyć dom Pavarottiego, a podchodząc bardziej w górę piękne dzikie plaże należące do parku.

Wakacje dla całej rodziny - pogoda, atrakcje, wypoczynek

Pasero jest świetnym miejscem wypadowym na rodzinne wakacje od czerwca do późnego września, szerokie i piaszczyste plaże, gwarantują dostęp do płytkich na dużej odległości akwenów. Zaletą tego małego miasteczka są liczne zatoczki, do których można uciec od turystycznego tłumu i zgiełku. W sezonie wakacyjnym Pasero rozgrzane jest w ciepłym, włoskim słońcu. Co prawda wysokie temperatury utrzymują się do późnej jesieni, jednakże już we wrześniu woda jest chłodniejsza, co znacznie ogranicza możliwość morskich kąpieli.


Autor: Edyta Skrzek

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com