WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Pogoda we Włoszech w maju - temperatury maj Włochy

Włochy jako, że mają to szczęście znajdować się na południu kontynentu europejskiego, to za wyjątkiem obszarów górskich, temperatury wiosenne mają powyżej 15 stopni Celsjusza na pewno.

Z kolei lata, to już w niemalże w całych Włoszech są ciepłe, zaś a na obszarach południowych i nizinach bywają nawet dość upalne.

Północ Włoch wyznaczają linie Alp wysokich, które pokrywają głębokie, zielone doliny, porośnięte w dużej mierze lasami iglastymi, poprzetykanymi gdzieniegdzie pięknymi, błękitnymi jeziorami.

Tutaj temperatury w maju zaczynają przypominać wiosnę w polskich Tatrach, jedynie w ich wysokich partiach utrzymują się przez cały rok grube pokryte śniegiem i lodowcami białe czapy szczytów.

Nie dziwi więc, że południowe, włoskie Alpy charakteryzują się urodzajnymi glebami (stanowią one bardzo urodzajne obszary rolnicze Włoch), które przecina swoim nurtem rzeka Pad.

Interesujące, że akurat ten teren jest faktycznie najbardziej zaludnionym terenem całego kraju! Na północnym wschodzie, nad wodami Adriatycku, znajduje się znacznie mniejsza - Nizina Wenecka. Ta z kolei ciągnie się hen, aż po granicę ze Słowenią, tutaj wiosną jest mnóstwo ciepłego wiatru.

Niemniej już samo wnętrze Apenińskiego (buta) – Półwyspu, zajmują skaliste szczyty Apeninów. Na zboczach tych gór i łagodniejszych pagórków szczodrze zielenią się od wiosny do późnej jesieni piękne pastwiska, a przede wszystkim to tutaj właśnie uprawia się jedne ze słynniejszych w świecie włoskich win.

Majowe wiosenne powietrze jest najlepszym momentem na zapuszczenie się turyście z północy, na gorące i suche tereny nizinne Włoch południowych. Tam dominują odporne na upały i susze – wieczne oliwne gaje, porastające rzędami górzyste tereny południowo-zachodnie, dochodząc ku brzegom morza.

Bajeczne widoki przyciągają wiosną miliony turystów podziwiających zatokę neapolitańską i gromowładnego Wezuwiusza (Wulkan). Ten wulkan jest niemniej słynny niż Etna na sycylijskiej, śródziemnomorskiej wyspie, gdzie wiosna jest najbardziej do zniesienia porą roku, z punktu widzenia turysty. Można wtedy śmiało udać się na zwiedzanie wyspy. Podobnie wygląda klimat na porośniętej zaroślami wysepce Sardynii.

Nikt nie powinien się dziwić typowej sjeście w ciągu dnia na Sycylii, która pozwala normalnie funkcjonować w letnie upały.

Autor: Sebastian Szymczak

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com