WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Samochodem po Włoszech - ruch, bezpieczeństwo na drodze

Podróż samochodem do Włoch

Planując urlop we Włoszech i przyjazd na własną rękę, należy dobrze zaplanować trasę, wyznaczyć miejsca odpoczynku i noclegu. Pamiętajmy, że Warszawę od Rzymu dzieli ponad 2000km. Trasa prowadzi przez Czechy (bądź Słowację) oraz Austrię. Na szczęście możemy spodziewać się naprawdę dobrej jakości drogi do Italii.
Wyjeżdżając z dziećmi koniecznie zaopatrzmy się w gry turystyczne, bajki, książeczki dla maluchów albo tablety, które zamontowane w samochodzie z pewnością umilą naszym pociechom męczącą podróż.

Przepisy drogowe we Włoszech

Przed wyjazdem koniecznie zorientujmy się jakie przepisy drogowe aktualnie obowiązują w kraju. We Włoszech jest obowiązek zapinania pasów na przednich i tylnych siedzeniach, dzieci do 150cm wzrostu nie mogą siedzieć na miejscu obok kierowcy, chyba że znajdują się w specjalnym foteliku. Obowiązuje zakaz prowadzenia rozmów telefonicznych, chyba że posiadamy zestaw głośnomówiący. Światła mijania poza terenem zabudowanym należy obowiązkowo włączać.
Pamiętajmy, że ewentualne mandaty, jako obywatele innego kraju, jesteśmy zobowiązani zapłacić na miejscu, dlatego unikajmy takich sytuacji – szczególną uwagę należy zwracać na parkingach, ponieważ mandat za złe parkowanie może być dla nas bardzo dotkliwy – do 150 Euro. Nie przekraczajmy dozwolonych prędkości na drodze i uważnie obserwujmy znaki. Nie sugerujmy się tym, jak jeżdżą Włosi – oni znają doskonale swoje drogi i często jeżdżą na granicy prawa.

Bezpieczeństwo na drodze

Włoskie drogi należą do bezpiecznych tras. Z pewnością są w lepszym stanie technicznym niż nasze krajowe drogi. W warunkach wysokogórskich bardzo często czekają na nas kręte trasy, jednak są one dobrze oświetlone i zabezpieczone metalowymi ogrodzeniami, aby nie dopuścić do wypadnięcia auta z drogi.
Niestety w sezonie musimy liczyć się z dużym zatłoczeniem na trasach, szczególnie lipiec i sierpień należą do popularnych okresów na urlopy. Wtedy na drodze pojawiają się turyści z wielu krajów, a w stresie spowodowanym korkami, bardzo łatwo o nerwowe sytuacje.
Planując wyjazd do Włoch prywatnym samochodem, koniecznie sprawdźmy klimatyzację – wysokie temperatury w wakacje dają się we znaki, dlatego klimatyzacja jest niezbędna.

Autorka: Anna Prabucka

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com