WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Sardynia - pogoda, mapa, opis, atrakcje, zwiedzanie

Szmaragdowa toń morza śródziemnego i wspaniałe, piaszczyste plaże co roku przyciągają do Sardynii spragnionych niezapomnianych i pełnych atrakcji wczasów urlopowiczów. Nazwę wyspie nadali Grecy i Fenicjanie chrzcząc ją „Sandalon”, co tłumaczyć można jako ślad pozostawiony przez stopę boską. Ta druga pod względem wielkości włoska wyspa, leżąca na Morzu Śródziemnym, znajduje się między Korsyką a Afryką, a nazwę zawdzięcza swojemu charakterystycznemu kształtowi. Pierwsze osiedla fenickie, uznawane za początek wyspy, datowane są na IX wiek przed naszą erą. Od 1861 roku Sardynię przyłączono do Królestwa Włoskiego, po wcześniejszym połączeniu jej z Sabaudią i Piemontem i utworzeniu z niej Królestwa Sardynii. W 1948 roku Sardynia otrzymała status autonomicznego regionu Włoch.

Wakacje dla całej rodziny

1843 kilometry ciągnących się wspaniałych plaż, zatoczek i ciekawych skalnych urwisk, powoduje, że każdy znajdzie swój prywatny kawałek plaży, odpocznie i z pewnością nie będzie narzekał na zgiełk turystów. Sardynia jest niezwykle rodzinną wyspą, przyciągającą niezwykłą gościnnością mieszkańców, którą widać nie tylko w hotelach, pensjonatach czy prywatnych kwaterach, ale także w restauracjach, lokalach czy pubach, gdzie posmakować można każdego rodzaju kuchni, w tym i tej pysznej, regionalnej włoskiej.

Sardynia – wyspą skarbów

Ta wyspa kryje w sobie prawdziwe skarby, nie tylko pod względem plaż, czy położenia, ale także pod względem roślinności, czy żyjących tam zwierząt i ryb. Warto wybrać się na podwodną wycieczkę, gdzie odkryć można bogactwo podwodnych raf koralowych, kolorowych i ciekawych pod względem kształtów i wyglądów ryb. Spacerując po Sardynii można natomiast zakochać się w różnorodnych kwiatach i roślinach, które zapewniają wyspie niezwykły i magiczny klimat, otaczają zapachem i cudownym wyglądem. Wyspa nie tylko oferuje pasywny rodzaj wypoczynku, jest też świetnym miejscem na windsurfing, czy wycieczki rowerowe.

Pogoda w Sardynii

Klimat wyspy sprzyja urlopom o każdej porze roku. Łagodna i niezwykle ciepła zima, gwarantuje temperatury około 14 stopni Celsjusza w styczniu czy 15 stopni w grudniu. Także temperatura wody utrzymuje się w dość wysokich temperaturach przez cały rok. Wakacyjne miesiące są upalne i sprzyjają fantastycznym wakacjom. Pogoda jest słoneczna, bez opadów deszczów, a temperatury sięgają 30 stopni w lipcu czy sierpniu i nieco poniżej we wrześniu czy jeszcze w październiku. W tych miesiącach można się jeszcze kąpać, temperatura wody w październiku utrzymuje się w okolicach 20 stopni Celsjusza. Najcieplejsza jest oczywiście w okolicach sierpnia czy lipca, około 25 stopni.

Co warto zwiedzić? - zabytki i atrakcje

Ciekawy miejscem jest mała wioska rybacka z arabską kulturą – Alghero, gdzie podziwiać można twierdze, zbudowane jeszcze za czasów panowania Katalończyków, a restauracje serwują typowe katalońskie potrawy. Majestatyczny widok rozpościera się także w historycznej części miasta, gdzie rozciąga się panorama wież i baszt z XVI wieku. W pobliżu tej miejscowości można zwiedzić największą grotę sardyńską - Grotę Neptuna, o 2400 metrach długości. Dla bardziej wytrwałych droga do groty prowadzi spacerem, przemierzając 656 stopni, albo dla ceniących wygodę można podpłynąć łodzią. W Sardynii podziwiać też można Nuragi, 700 budowli, rozsianych po całej wyspie, które jeszcze w starożytnych czasach zostały wzniesione z bazaltowych i granitowych bloków w celach obronno – kultowych. Oprócz historycznych zabytków, Sardynia przepełniona jest pięknymi i bogatymi w szatę roślinną parkami narodowymi i rezerwatami morskimi.

Autor: Edyta Skrzek

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com