WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Turyn - pogoda, mapa, opis, atrakcje, zwiedzanie

Stolica Fiata, wspinaczek alpejskich i kina, tak w dużym skrócie można opisać miasto Turyn, usytuowane w południowo – zachodniej części Włoch. Turyn jednak kojarzy się także z renomowanymi uczelniami i uniwersytetami, gdzie najsławniejsza jest Szkoła Inżynierów na Politechnice. Obecnie Turyn uznawany jest za jeden z ważniejszych ośrodków przemysłowych Włoch. Ponadto miasto słynie z produkcji czekolady i wina, stąd też w mieście na odwiedzających turystów czeka wiele pysznych słodkich i wytrawnych degustacji. Przez środek Turynu płynie rzeka Po. Spacer jej brzegiem, pozwala podziwiać piękny krajobraz Turynu, unoszące się nad jego granicami wzgórza i pełne przyrody i spokoju doliny. Oprócz niej miasto przecinają jeszcze rzeki Dora, Stura i Sangone. Miasto to mimo kolebki przemysłu, jest idealnym miejscem na wypoczynek i urlop. Wiele parków i ogrodów, jak i piękne wzgórza nie tylko pozwalają napawać się pięknymi, niecodziennymi widokami, ale gwarantują relaks i wypoczynek na łonie prawdziwej, łagodnej, włoskiej natury.

Zabytki - zwiedzanie Turynu

Współczesny Turyn to miasto szybko rozwijającej się, nowoczesnej cywilizacji, jednakże zabytki, barokowe fasady, ogromne kościoły, czy pałace, nie pozwalają zapomnieć o przeszłości i niezwykłej historii tego miasta. Warto więc zatrzymać się przy zabytkach i z zamkniętymi oczami przypomnieć sobie zamierzchłe czasy, rozwijającej się niegdyś osady rzymskiej, czy ociekających przepychem i bogactwem barokowych dworków. Zarezerwować warto czas na zwiedzanie renesansowej katedry z przełomu XV i XVII wieku, a także pięknego kościoła San Domenico, zbudowanego w pierwszej połowie XIV wieku. Z okresu baroku pozostały piękne kościoły San Carlo i San Lorenzo. W katedrze turyńskiej przechowywany jest także słynny całun turyński, jeden z kultowych i ważnych relikwii chrześcijaństwa. Całunem tym miał być owinięty Jezus Chrystus po ukrzyżowaniu. Turyn obfituje też w kompleksy pałacowe, które odrestaurowane po II wojnie światowej i są dumą tego miasta. Do najpiękniejszych należy Pałac Królewski i Palazzo dell Akademia z XVII wieku. Wcześniejsze budowle z XII wieku – Palazzo Madama, gdzie można też podziwiać piękne zbiory Muzeum Sztuki Antycznej. Dla fanów motoryzacji otworem stoi także Muzeum Narodowe Motoru, gdzie można prześledzić ewolucje motoru, od jego pierwszych konstrukcji, po najnowocześniejsze typy. Ciekawym miejscem jest też fabryka motorów Lingotto, która obecnie jest przekształcona w nowoczesny kompleks hotelowy. Oprócz muzeum motoru, do ciekawszych należą także Muzeum Egipskie i kinematografii.

Atrakcje i pogoda w Turynie

Z pewnością warto też posmakować iście regionalnej włoskiej kuchni, dlatego na obiad warto wybrać się do turyńskich restauracji, których w mieście nie brakuje, a rodzinna atmosfera, jak i swojski klimat, z pewnością pozwolą nie tylko docenić włoski kunszt kuchni, ale także poczuć domową atmosferę tego miejsca. Duża porcja zieleni gwarantuje udany ulop podczas upalnych miesięcy letnich, choć także ciepłe są jesienie i wiosny, jak i łagodne zimy.

Autor:Edyta Skrzek

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com