WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Wenecja - pogoda, mapa, opis, atrakcje, zwiedzanie

Nie ma żadnej wątpliwości, że Wenecja jest miastem wyjątkowym i sławnym bardziej niż inne na świecie. Każdego dnia tłumy turystów gromadzą się tam, aby chociaż przez chwilkę spędzić swój cenny czas. Co roku odwiedza je około 12 000 000 zwiedzających przybyszów z najodleglejszych miejsc. Mieszkańcy są coraz starsi i tym samym jest ich coraz mniej, a młodzi wyjeżdżają w poszukiwaniu spokoju.

Wenecja słynąca z karnawału i przepięknych masek, miasto sztuki i festiwali muzycznych. Miejsce na ziemi, które nie może nudzić oraz przestać zachwycać swoim położeniem i formą budowy. Być może mało kto wie, że w V wieku uciekająca ludność przed barbarzyńcami schroniła się wyspach błotnistej laguny dzięki którym powstała Wenecja.

Budowle tak zostały wymyślone technicznie, aby w dno laguny na której znajdują się zbite warstwy gliny i piasku wbijać długie jodłowe i dębowe pale. Wbite pale nie butwiały, mimo otaczającej wody, gdyż nie docierał do nich tlen. Po dzisiaj znajdują się w świetnym stanie zachowane - sprzed kilkuset lat. Tworzą one tak silną i trwałą konstrukcję, na której leżą modrzewiowe mosty, oraz mury z kamienia. Potęga zbudowana na morzu zapomniała o podnoszeniu się poziomu wody, co sprawia, że miasto jest coraz bardziej zagrożone korozją. Mimo problemów, miasto zachowane jest w dobrej kondycji i pozostaje pod bacznym okiem konserwatorów zabytków.

Wenecja otoczona jest mostami, za którymi kryją się różne światy. Słynie również z pięknej pogody, która czasami tylko zmienia się dając odmianę ukazując różnorodność kolorów występujących na wodnej Wenecji.

Obecnie Wenecja podzielona jest na dwie części, na starszą tzw. Wenecję właściwę i młodszą. Starsza znajduje się na 118 wyspach, takich jak : San Giorgio Maggiore, Giudecca, Murano - które rozdzielone są 150 kanałami.

Do największych z nich należy Canale Grande, Canale della Giudecca, Canale di San Marco otoczone 400 mostami. Młodsza część pięknego miasta usytuowana jest na stałym lądzie m.in. Mestre, Marghera. Przemieszczanie się umożliwiają łodzie, barki, tramwaje wodne i ... Gondole. Wenecja posiada zabytki należące do najcenniejszych we Włoszech. Do takich należy bazylika św. Marka i Pałac Dożów będące największą ozdobą miasta.

Złoto, malowidła, kopuły, mozaiki, jak i ikony to prawdziwe skarby świątyni. Warto wspomnieć o pozostałych cennych eksponatach i budowlach tam postawionych. Zabytkowa Wieża Zegarowa z XV w., gmach Prokuratur Starych i Nowych XVI w. zapraszają swoją oryginalnością. Piazzetta XVI w., Libreria XVI w. , Loggetta XVI w. Zabytkowe budowle to kościoły Św. Jana i Pawła z XIII-XV w. , Santa Maria Gloriosa dei Frari XIV-XV w., San Giovanni in Bragora XIII-XV w., Santa Maria della Salute XVII w., oraz liczne pałace pełniące rolę muzeów jak i galerii sztuki. W Akademii Sztuk Pięknych znajduje się największa kolekcja malarstwa Giorgiona, Carpaccia, Tycjana, Veronesa, Tiepola, Belliniego i innych.

Jedną z wielu atrakcji turystycznych są wycieczki morskie na wyspę Burano - słynącą z wyrobu koronek, oraz Lindo. Gdzie corocznie odbywają się Międzynarodowe Festiwale Filmowe. Lindo należy również do najmłodszych kąpielisk adriatyckich. Bliska Wenecji wysepka Murano z kolorowymi domkami i wyspa-ogród Torcello tworzą kurort dający spokój i harmonię dla zakochanych i zaganianych sprawami codziennymi. Wenecja to jedyne miasto które warto zobaczyć w swoim życiu, aby smutek zamienić w radość.

Autor: Sebastian Szymczak

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com