WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Wybrzeże Adriatyckie - zwiedzanie, zabytki, pogoda, mapa


Wybrzeże Adriatyckie - położenie


Wybrzeże Adriatyckie położone jest w największej części we wschodniej części Włoch oraz w Zachodniej Chorwacji. Jednak to włoska część jest najliczniej odwiedzana przez turystów z całej Europy, a także z odległych zakątków świata.

Wybrzeże Adriatyckie – zwiedzanie

Wybrzeże Adriatyckie, które rozciąga się u wschodnich granic Włoch jest bogatym regionem, pod względem turystycznym, obyczajowym oraz historycznym. Warto zatrzymać się w każdym administracyjnym regionie: Emilia-Romagna, Marche oraz Abruzji, aby zobaczyć czym się między sobą różnią, a także co ciekawego mają do zaoferowania przebywającym na ich obszarze turystom. W Emilii-Romanii, szczególna uwagę warto zwrócić na tutejsze kąpieliska oraz parki rozrywki. Pod względem historycznym bardzo ciekawym regionem jest Wybrzeże Marche. Znajdują się tutaj miasta z zabytkami nawet z przełomu VII i VIII wieku. Popularnym regionem, proponowanym przez biura turystyczne, jest . Można tutaj nie tylko obejrzeć średniowieczne zabytki, ale również poddać się relaksowi w kurortach, w których można do woli przebierać w ekskluzywnych hotelach z prywatnymi plażami.

Wybrzeże Adriatyckie – zabytki

Udając się na czynny wypoczynek do Włoch, Wybrzeże Adriatyckie jest wyśmienitym regionem do tego celu. Wakacje spędzone nad Adriatykiem przyniesie sporo satysfakcji, nawet najbardziej wymagającym urlopowiczom. Pod względem ilości zabytków, jest to jedno z niewielu miejsc w Europie, gdzie można spotkać tak wielką liczbę kościołów, muzeów, ruin oraz innych historycznych obiektów architektonicznych. Wśród nich można wymienić fontannę „delle 99 cannelle” pochodzącą z Średniowiecza, katedrę Duomo di San Flaviano oraz bazylikę Santa Maria di Collemaggio, które położone są w Abruzji. Na terenie Wybrzeża Marche warto zwiedzić Riwierę Palm, czyli San Benedetto del Tronto, a także średniowieczny kościół Santa Maria di Misericordia.

Wybrzeże Adriatyckie – pogoda


Wybrzeże Adriatyckie ma bardzo łagodny i sprzyjający klimat z wpływem klimatu śródziemnomorskiego. Temperatury powierza rzadko kiedy spadają poniżej zera. Jeśli już, to taką według Włochów anomalię, można spotkać podczas styczniowych nocy. W pozostałych miesiącach temperatura wacha się od 7 do 20°C od października do końca kwietnia. W pozostałych miesiącach temperatury sięgają powyżej 20°C. Najgorętszymi miesiącami na Wybrzeżu Adriatyckim są lipiec i sierpień, wtedy temperatura sięga prawie 30°C w dzień. Wybierając się na wczasy w rejony Adriatyku, warto spakować ze sobą również ciepłe rzeczy. Pogoda w tych rejonach może być dość zaskakująca dla niektórych turystów, ponieważ noce na Wybrzeżu są dość chłodne. Temperatura wody przez cały rok wacha się od 15 do około 23-24 stopni Celsjusza.

Wybrzeże Adriatyckie – mapa


Mapa dla większości turystów, to niepotrzebny gadżet. Co prawda robiąc sobie wycieczkę wzdłuż Adriatyku, może się ona okazać mało przydatna, ponieważ drogi są dobrze oznaczone i ciężko zboczyć z trasy widząc cały czas morze. Jednak jeśli komuś zależy na zobaczeniu większości zabytków i atrakcji turystycznych, warto wyposażyć się w mapę oraz przewodnik po Wschodnim Wybrzeżu Włoch.

Autor: Katarzyna Helm

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com