WŁOCHY-WAKACJE.COM
PORADY DLA TURYSTÓW

Wycieczki fakultatywne we Włoszech - co trzeba zobaczyć

wypoczynek podczas urlopu może ograniczać się do plażowego leżaka z drinkami z palemką, albo do aktywnej formy zwiedzania i poznawania ciekawych zakątków. Wykupując wczasy w hotelu, korzystając z konkretnych ofert biur podróży, nie musimy od razu decydować się na wycieczki fakultatywne, ponieważ przeróżne oferty dostępne są w każdym hotelu. Co warto zobaczyć we Włoszech? To piękny kraj, który obfituje w wiele ciekawych miejsc, jednakże planowanie wycieczek powinniśmy uzależnić od miejsca, w którym spędzamy wakacje.

Wycieczki w sercu Włoch

Reggio – Sicilla – Nicotera

Te trzy miasta można zwiedzić w ciągu jednego dnia, zahaczając o najważniejsze miejsca i zabytki w ich rejonie. Pierwszym punktem wycieczki jest Muzeum Archeologiczne w jednym ze strategicznych miast Kalibrii – Reggio. W muzeum zebrana została kolekcja wyłowionych z wody posągów, zwanych Bronzi do Riace. Sicilia jest także pięknym i zjawiskowym miejscem, jej słoneczny i majestatyczny klimat z pewnością udzieli się od samych bram miasta. Co jednak jest warte zobaczenia to ruiny zamku Castello dei Ruffo, zbudowanego na skale na uboczu miasta. W Nikoterze głównym punktem programu jest zamek i katedra.


Pizzo – Tropea

Architektura Włoch przepełniona jest zamkami z okresu średniowiecza, baroku czy renesansu, a także kościółkami o niezwykłym majestacie i często z pięknymi dziełami znanych mistrzów. Pizzo i Tropea obfitują w takie budowle. Między zwiedzaniem zamku, gdzie więziony był Murat – jeden ze słynnych generałów samego Napoleona i kościółkiem z XVII wieku można wybrać się na przyjemny spacer brzegiem Morza Tyrreńskiego. W Tropea mieści się piękny kościół Santa Maria dell’Isola. Charakterystyczne jest jego położenie, kościół bowiem znajduje się na skale.

Wyspy Eolskie

godna polecenia jest wycieczka do archipelagu wysp Eolskich, gdzie co prawda wulkan jest już nieczynny od końca XIX wieku, to jednak zachowała się niezwykła atmosfera i panorama tego miejsca. Ciekawym miejscem wysp są plaże z czarnym piaskiem, do których można dojść spacerem, rozkoszując się przyrodą i wyglądem wyspy. Dodatkową atrakcją wycieczki mogą być lecznicze kąpiele błotne, lub w gorących źródłach, bijących prosto z głębin morskich.

Wulkan Etna

Nie można przeoczyć możliwości zwiedzenia Narodowego Parku Etna. Spacer po stokach czynnego jeszcze wulkanu na długo bowiem pozostawi niezapomniane wrażenia w naszej pamięci. Na przygodę z Etną warto zabrać ciepłe ubranie.

W słońcu sycylijskiej wyspy

Palermo i Monreale

Będąc na Sycylii, warto wybrać się do jej stolicy – Palermo, gdzie zwiedzić można piękny pałac królewski – Palazzo dei Normani. Znajduje się tam między innymi drewniana z mozaikowymi dekoracjami kaplica, a także katedra z sarkofagami sycylijskich władców. Palermo warte objechać całe, co pozwoli zobaczyć niezwykłą panoramę miasta i piękne widoki iście włoskiego klimatu. Pamiątką po wycieczce w Palermo mogą być zakupione w manufakturze wyroby z pięknej sycylijskiej ceramiki.

Wyspy Liparyjskie

Szukając wycieczki z rejsem statkiem, warto wybrać się do Lipari, które jest typowym, pełnym życia włoskim miasteczkiem. Czas wolny z pewnością łatwo będzie wypełnić odwiedzeniem mnóstwa włoskich sklepików. Podczas wycieczki można też zwiedzić wyspę, płynąć wzdłuż jej brzegu. Kolejnym punktem programu jest przepłynięcie na wyspę Volcano, gdzie znajdują się plaże z wulkanicznym, czarnym piaskiem. Warto też odwiedzić lokalne restauracje i spróbować typowo regionalnej, sycylijskiej kuchni.

Zwiedzając Sardynię

Szmaragdowe wybrzeże – Costa smeralda

Szmaragdowe Wybrzeże jest uznane za jedno z piękniejszych miejsc na całym świecie, z pewnością będąc na Sardynii, warto się tam wybrać. Wybierając objazd kolejką turystyczną, warto zwiedzić Porto Cervo. Uwagę przyciągają piękne i malowniczo położone wille słynnych gwiazd, jachty zacumowane w porcie, czy też liczne butiki i małe restauracje, w których serwowane jest pyszne cappuccino

Korsyka

Jednym z bardziej urokliwych miejsc, wartych zobaczenia na Korsyce jest miasto Bonifacjo, które swoją aurę jak i piękne widoki zawdzięcza między innymi położeniu. Bonifacio bowiem znajduje się na wysokim klifie wapiennym. Całe miasto można zwiedzić na pokładzie kolejki turystycznej. Choć warto też udać się na spacer po wąskich ulicach, odwiedzić okoliczne butiki i spróbować korsykańskiej kuchni.

Barbagia

Włochy to nie tylko malownicze tereny, zabytkowa architektura czy leniwe, rozgrzane w słońcu plaże. Sardynia bowiem jest miejscem, które obfituje też w typowo dzikie zakątki. Tutaj warto wybrać się na typowe safari autem terenowym, gdzie można wjechać na szczyt Monte Corrasi. Wycieczka obfituje w niecodzienny klimat Sardynii, zwyczaje tamtejszych mieszkańców, roślinność, która dziko rozpościera się na wyspie i zwierzę, dla których Sardynia jest wielkim domem. Oprócz tego zwiedzić można jaskinię Sa Oche i źródło Su Gologone. Podczas takiej wycieczki główną atrakcją jest też obiad w typowo swojskiej, sardyńskiej atmosferze, z winem, regionalnymi serami i pieczonym prosiakiem na ognisku. Nie można tego przegapić.

Golfo di Orosei

Godne obejrzenia są także włoskie zatoki, zwłaszcza podczas morskiej wycieczki. Wypłynąć można z portu La Caletta. Wybrzeże Orosei jest pełne ciekawych miejsc, plaż, jaskiń czy innych tajemniczych zakątków. Warte odwiedzenia są plaże Cala Mariolu z piaskiem wielkości migdałów, Cala Sisine obfitującą w piękną roślinność czy Cala Luna – zatokę Księżycową, pełną małych jaskiń i źródeł.

Autor: Edyta Skrzek

Wszystkie prawa do strony Włochy-Wakacje.com i artykułów zastrzeżone
Wszelkie prawa do artykułu należą do serwisu Włochy-Wakacje.comProjekt strony i wykonanie - CRESEO.com